Cloverfield
#51
Posted 11 February 2008 - 19:13
Den var fruktansvärt bra kan jag meddela och rekommenderar den skarpt. Det var längesen jag var så spänd på bio! Cloverfield är lätt något utav det mest spännande på länge
Chris Claremont, Scott Lobdell, Fabian Nicieza, Grant Morrison och Joss Whedon skriver X-Men BÄST!
"I caught a glimpse now it haunts me"
#52
Posted 11 February 2008 - 22:36
And if they think of me now and then, if they don't forget me, then our hearts will be one. I don't need a weapon. My friends are my power!
-Sora, Kingdom Hearts
#53
Posted 12 February 2008 - 12:52
#54
Posted 13 February 2008 - 18:42
Monstret i filmen är inte så värst bra designat, och man får aldrig veta så mycket om det, varifrån det kommer, varför det är där. Ganska personlighetslös och helt osympatiserbart monster faktiskt. Men det är också lite av meningen verkar det som, det handlar egentligen inte så mycket om jättemonster och 'vetenskapliga' termer, utan om människorna som råkar ut för denna katastrof, och hur dom hanterar det.
Riktigt ovanlig i klassen monsterfilm, och också en av dom bästa jag sett.
Plus, att kamerakillen Hud's kommentarer är ju klockrena! ^^
#55
Posted 14 February 2008 - 21:35
Men där fanns lite hemliga grejor om man var uppmärksam. T ex strand scenen i slutet så ser man något stort som faller i havet långt borta och efter slut texterna så hör man "Help us" samt "Its still alive".
And if they think of me now and then, if they don't forget me, then our hearts will be one. I don't need a weapon. My friends are my power!
-Sora, Kingdom Hearts
#56
Posted 14 February 2008 - 22:48
Från teasern så har vi helt vanliga tjommar som hamnar mitt i smeten, och jag tror nog det ger en bättre känsla om de inte vet saker som "jaha, han kommer från en ö i stilla havet dör man höll på med "gen splicing" " eller så.
Min bildtråd - Min dA-sida - Min facebook-sida
>>Årets manlige medlem 2006<<
#57
Posted 14 February 2008 - 23:02
Jag tror nog att de sparar mycket till 2:an faktiskt. Jag tror vi kommer få veta lite mer om monstret där.
Men där fanns lite hemliga grejor om man var uppmärksam. T ex strand scenen i slutet så ser man något stort som faller i havet långt borta och efter slut texterna så hör man "Help us" samt "Its still alive".
Nu har jag inte sett den än, men kan det inte vara så att en del av poängen är att man inte får se så mycket av monstret? Det bygger upp spänning på samma sätt som i Hajen och Alien 1 i så fall. Ibland är det inte bra att visa och förklara för mycket...
#58
Posted 15 February 2008 - 17:42
Att filmen är filmad ur en skakig handkameras perspektiv är inget som jag stör mig på utan förhöjer snarare upplevelsen IMO.
Tycker att den började rätt trögt och kom igång ordentligt först när monstret slår till. Designen på det är riktigt coolt och den ser mycket bra ut. Just att man inte vet någonting om monstret är en av filmen starka punkter, är det skapat av oss människor eller har den funnits sedan länge, vad vill den var kommer den ifrån och vad är dess syfte med att röra sig i stadsmiljö. Jag gillar att man inte får svar på dessa frågor. Det är ju möjligt att man får veta mer i en framtida film oavsett om det rör sig om en uppföljare eller en prequel.
Även det faktum att man inte får se så mycket av monstret i filmen känns bara bra.
Jag gillar scenerna när dom är uppe på gatorna och tar sig fram, scenen nere i tunelbanan är sådär, rätt rist fram tills dom får se råttorna som flyr och vad dom flyr från.
Även slutet är bra då dom sista av filmens huvudkaraktärer man fått följa dör.
En riktigt bra korsning av katastroffilm och monsterfilm.
Betyg 3 av 5
#59
Posted 15 February 2008 - 19:30
Eller, det vet man ju inte säkert. Och det "Help us" som kommer efter slut texterna hintar om att de kan ha klarat sig. Dessutom klarade ju sig en av tjejerna som åkte iväg med helikoptern.Även slutet är bra då dom sista av filmens huvudkaraktärer man fått följa dör.
Edited by Crusader, 15 February 2008 - 19:30.
And if they think of me now and then, if they don't forget me, then our hearts will be one. I don't need a weapon. My friends are my power!
-Sora, Kingdom Hearts
#60
Posted 15 February 2008 - 22:16
Det otäckaste var helt klart i tunnelbanan, uh säger jag bara. Bra, stämningsfullt och bra helt enkelt!!
Och hur det egentligen gick för Rob och Beth...tja, om det nu är någon av de som säger "help us", så kan det lika väl vara deras sista ord. De bombade väl ön åt skogen, så chansen att de överlevde känns ganska liten.
#61
Posted 24 February 2008 - 23:05
Några andra besynnerligheter fanns det också. Hur kom det sig att monstret ständigt råkade befinna sig där karaktärerna var? Varför sa det inte bara *splat* när parasiterna föll dussintals meter och träffade asfalten? Hur kunde Clover bara resa och skaka av sig efter att ha blivit utsatt för ett bombregn som enligt en tillförlitlig källa lär ha tillräcklig sprängkraft för att pulvrisera förstärkt betong?
Något längre kunde den också ha varit. Men när allt kommer omkring en intensiv bioupplevelse och det räcker långt.
#62
Posted 25 February 2008 - 00:09
Det hela beror väl rätt mycket på hur dess hemplanet ser ut.Predabot har en bra poäng - Clovers design känns inte riktigt ändamålsenlig. Förutsatt att det är en akvatisk varelse (då den uppenbarligen simmade till New York), varför har den armar... som dessutom är enormt överdimensionerade i förhållande till resten av kroppen?
And if they think of me now and then, if they don't forget me, then our hearts will be one. I don't need a weapon. My friends are my power!
-Sora, Kingdom Hearts
#63
Posted 16 March 2008 - 13:05
Tyckte den var helt OK. Såg den inte på jätteskärm, så kanske lite av effekten försvann i och med det. Gillar främst att det närmast blir ett drama om att överleva, och att monstret/monstren egentligen inte är så centrala. Sedan kan jag inte låta bli att det blir overkligt att de filmar precis hela tiden och att kameran följer med rätt bra, vad som än pågår (och att kameran verkar tåla vad som helst och ha hur bra batteri som helst - den modellen skulle jag vilja ha
Framför allt schysst att man får så lite svar på så många frågor. Håller med er ovan i att jag hoppas att de inte försöker svara på dem i en uppföljare (tänk: The Cube).
"It's more the way it is now than it's ever been" - Dwight David Eisenhower
"Typisk otur, Krydolf! När det regnar flyglar har den fattige inga noter" - Don Martin
#65
Posted 26 June 2008 - 10:03
Källa.
"It's more the way it is now than it's ever been" - Dwight David Eisenhower
"Typisk otur, Krydolf! När det regnar flyglar har den fattige inga noter" - Don Martin
#66
Posted 02 July 2008 - 16:34
Verkar inte bli någon uppföljare ("on hold"). Tycker jag låter rätt bra, faktiskt: ibland vill man inte ha svaren.
Källa.
Det är ju hela filmens speciella egenskap... filmen handlar om gänget som firar av sin polare.
Tittaren ska ju hamna i samma sinnesstämning.. att inte veta vad som sker, varför det sker eller
vad som kommer hända. Det är ju därför filmen inleds med att presentera "video xxx from..."
Därför fattar man inget om vad som sker med de som är bitna, vad militären gör/gjort etc.
Vi tittare, precis som huvudpersonerna, vet bara vad vi ser och vilka rykten vi hör. SÅ som det
borde vara för att vara annorluna
Det snackades om att göra en "tvåa" som skulle vara en Godzilla-film som skulle vara en normal
typ av spelfilm. Med alla förklaringar och avslut som behövs.
#67
Posted 27 October 2008 - 10:37
"It's more the way it is now than it's ever been" - Dwight David Eisenhower
"Typisk otur, Krydolf! När det regnar flyglar har den fattige inga noter" - Don Martin




