The Incredible Hulk (2008)En grön, grymt stor snubbe springer runt och är arg. En liten kille är på ständigt flykt från denna gröna snubbe som är han själv när han blir arg. Men andra försöker hela tiden komma åt den lilla killen för att komma åt den stora killen. Det är huvudkonflikten med Hulken. Och det är precis vad den här filmen handlar om. No more, no less. Och det räcker.
Edward Norton och Liv Tyler, som Bruce Banner och hans flickvän, gör denna enkla historia till något verkligt och något mer än bara sentimentalitet, spring och CGI. De har kemi, de spelar bra och de känns framförallt som äkta människor, människor man bryr sig om och kan relatera till. De är en ypperlig motvikt till Hulkens eskapader och belyser den grundläggande konflikten, nämligen att striden i grunden sker inom Bruce Banner.
Ok, manus är inte revolutionerande, men Norton & Tyler ger det liv. Och jämfört med Ang Lees Hulken som var ett sömnpiller och olidligt oengagernande är den i en helt annan klass.
Klart sevärd!
The Ruins (2008)En lite småseg skräckfilm om elaka växter som lever i en ruin i Mexiko. Jena Malone och Laura Ramsay sköter sig faktiskt bra men deras manliga motspelare är desto träigare.
Wolf Creek (2005)Australiensisk skräck influerad av TCM men med en klart egen historia. Inget mästerverk, men solid och hade sina stunder. Kom dock aldrig riktigt igång och kunde berättats lite vassare. Bra skådespeleri.
Sweeney Todd (2007)Inte ens trion Burton, Depp och Bonham Carter kan få mig att verkligen tycka om en musikal. Det är snyggt, scenografin är som alltid med Burton fenomenal. Men varför ska de sjunga? Så fort de tar ton tappar de mig. Jag sitter mest och väntar på att sångnumren ska vara över.
Nej, det är en gedigen och vällovlig insats, men inget för mig.
La Zona (2007)En film om klasshat och social apartheid. En studie i en stängd gemenskaps sammanbrott och våldsamma förakt när dess existens hotas.
Inte ett mästerverk men bra och förvånansvärt osentimental och pekpinneaktig, vilket var ett stort plus. Den överlåter på tittaren att dra sina egna slutsatser.
Battle Beyond The Stars (1980)Härlig sci-fi-film, gjord på minimal budget, och trots ett rätt fånigt manus en liten pärla. Inte minst är rymdskeppsdesignen riktigt bra och kreativ.
(Ja, det är Roger Cormans film där James Cameron arbetade med effekterna och James Horner gjorde musiken. Något hårdraget, utan Battle Beyond The Stars ingen The Terminator.

)
Edited by dukeofnewyork, 26 January 2009 - 00:28.
"I mean, violence is a big problem in our society today and I will not support it. That is the primary reason why I won't do anal. " – Krysta Now,
Southland Tales"Ingen magi, ingen profil, ingen stil, bara tjong i tvättbrädan och morr i mustaschen. " –
Göran Sommardal om Xmen Origins: Wolverine (Kulturnytt 20090430)
"There is hopeful symbolism in the fact that flags do not wave in a vacuum." – Arthur C. Clarke
---
--- | filmtipset | ---