Ja det vore nåt att vi alla kunde skriva om hur typ Plågaren ser på Nox, eller hur Superstjärnan har problem med Jeanne Nocturne some en relations karta?
Låter som en kul idé! Man kan ju göra en tabell med alla namn och så hjälps vi åt att fylla i den. Det vi fyller i är alltså personernas inbördes relationer antar jag. Vad de tycker om varandra osv. Ska jag göra själva tabellen så kan vi fylla i den ihop här på forumet?
Här har vi en ny medlem till NS. Eller rättare sagt reservmedlem.
Temüdjin – Himlens viljaSkapad av: Thomas Fels
Verkligt namn: Temüdjin Elbegdorj
Alias: Inget
Yrke: Inget
Identitet: Känd av Nordens Stjärnor
Laglig status: Mongolisk medborgare
Civilstånd: Ogift
Kända släktingar: Mor och far
Födelseort: Vid floden Onon i Mongoliet
Operationsbas: Hela världen
Första framträdande: Inget än
Historia: Temüdjin föddes i en jurta på den mongoliska landsbygden och döptes efter den gamle mongoliske härskaren Temüdjin Khan. Inspirerad av den store härskaren gav han sig vid unga år ut i världen för att lära sig om den. Men hemma i byn var släkten arg på honom och menade att han skulle stannat och skaffat sig en utbildning och ett yrke. En dag då Temüdjin befann sig på genomresa genom Sverige anföll en trupp på tio beridna mongoliska krigare honom flygande från himlen. Med list lyckades Temüdjin lura och besegra dem, varefter de erkände honom som sin nya härskare. Krigarnas förre härskare var en äldre släkting till Temüdjin, och hade nu förlorat makten över mongolkrigarna till Temüdjin. Snart kom Temüdjin i kontakt med greve Fredrick von Lindén, som värvade Temüdjin som reservmedlem i Nordens Stjärnor och gav honom kodnamnet Himlens Vilja.
Längd: 185cm
Vikt: 80kg
Ögon: Gulbruna
Hår: Mörkbrunt
Styrkenivå: Som en genomsnittlig 18-åring som tränar hårt och regelbundet.
Känd övermänsklig kraft: Temüdjin kan kalla ned tio mongoliska beridna krigare från himlen samtidigt. De kommer flygande på hästar och bär mongolisk krigarutrustning från 1200-talet. De strider välorganiserat, lojalt och taktiskt skickligt ända till sista man. Därefter kan Temudjin kalla ner ytterligare tio krigare. Då himlen är molnfri kan Temüdjin kalla ned en hel tumen samtidigt, det vill säga en trupp på tusen krigare.
Personlighet: Trots sin låga ålder är Temüdjin en man som folk lyssnar på. Han är även en god lyssnare själv, tillvaratar andras styrkor och är ofta lugn till temperamentet. Men en oförätt mot honom eller hans vänner låter han inte passera. Han ogillar onödiga prylar och värdesätter att folk står vid sina ord, samt är en stor taktiker på slagfältet och skicklig med häst och pilbåge.
Dräkt: Temüdjin kan gå klädd som en mongolisk krigare, men använder ibland även enkla kläder.
Skaparens noteringar: Temüdjin – Himlens Vilja dyker upp i senaste eran och är reservmedlem i Nordens Stjärnor.
Edited by TFels, 31 December 2010 - 17:44.